Tämä American Joe on olevinaan joku kummisetä? Vähillä vaistoilla varustetut nuolukkaat vierailevat siellä melko useasti neuvoa hakemassa. Tuoksahtaa siltä että se uusi maailmanjärjestys on epäjärjestyksessä.

Nato ja tukikohta suomeen.

Joe Bidenin KÄSIKASSARANA toimiva Nato tehostaa Ukrainan sotaa, kärjistää globaalia konfliktiretoriikkaa ja antaa toiminnallaan aiheen keskeyttää U.S. ja Venäjän välillä tehdyn uuden START-sopimuksen. Kyseessä ei ollut mikään Kremlin päähänpisto. 



Suomeenkin valuu tasaiseen tahtiin niitä avaruus insinöörejä, mutta aina vaan on muka puutetta ammattityövoimasta. Mistä luulet sen johtuvan? No niitä oikeita käsityöläisiä ei roboteilla tai paimenilla korvata. Ei ole tullut vielä vastaan esim. peltiseppä, sähkö tai putkimies robottia joka tekisi mukisematta sen alan ammattitöitä.  Kokemuksesta voin mainita että, se niin sanottu halpatyövoima tulee loppupelissä kalliimmaksi kun se aito paikallinen. Siinä ei montaa kuukautta mene kun huomaavat että heitä kusetetaan palkassa ja kaikessa muussakin.